Skip to main content
Critical Advantage + PEMPersonalizirana medicina

Prihodnost zdravljenja raka je na dlani

By 03/12/2024December 9th, 2024No Comments

Za kar najboljše možnosti ozdravitve moramo vse pogosteje seči onkraj tistega, kar je na voljo v okvirih običajnega zdravljenja raka. Četudi je slednje na vrhunskem nivoju.

V Sloveniji po podatkih Onkološkega inštituta za redkimi oblikami raka zboli že več kot 20 odstotkov vseh bolnikov z rakom. Polovica rakov pa se odkrije šele v tretjem ali četrtem stadiju. A v zadnjih desetletjih smo priča izjemnemu razvoju medicine in eden najzanimivejših trendov je razvoj personalizirane medicine.

Personalizirana medicina je tehnološko usmerjen način zdravljenja, ki temelji na individualnih značilnostih bolnika in kljubuje načelu “one size fits all” (eno zdravilo za vse). Z genetsko analizo raka posameznega pacienta (tehnologija NGS) poiščemo specifične genske mutacije, ki jih je mogoče ciljno zdraviti.

Rak je namreč posledica sprememb v genskem zapisu, ki med drugim nadzoruje rast in delitev celic. Vsaka celica ima vaš DNK, ki je kot nekakšen načrt za razvoj.

Bolnik tako prejme natančnejšo diagnozo in ciljno usmerjene terapije ob pravem času, ki v danem primeru najbolje učinkujejo. Obenem se izognemo nepotrebnemu zdravljenju in zmanjšamo tveganje za stranske učinke zdravil, kar pomeni boljšo kakovost življenja v času zdravljenja.

Genetske mutacije se lahko zgodijo spontano in so pogosto sprožene z okoljskimi dejavniki in dejavniki življenjskega stila ali pa se torej prenašajo dedno. Zato je pomembna komponenta personalizirane medicine tudi preventivno ukrepanje z genetskim testiranjem pri ožjih družinskih članih.

Stroški genomskih testov se znižujejo, a so zaenkrat skupaj z organizacijskimi in kompetenčnimi potrebami še visoki in presegajo zmožnosti javne zavarovalnice. Testirati je namreč treba vse bolnike z zahtevnejšimi rakavimi obolenji. Lahko se zgodi, da zavarovalnica potem ne zmore kriti pravih tarčnih zdravil, jih bolnik ne prejme v pravem času ali pa ta pri nas še niso odobrena (v Sloveniji po podatkih EFPIA ni v uporabi 41 odstotkov zdravil, ki so odobrena v ZDA).

Obenem težave tičijo tudi v nezadostnem znanju in pomanjkanju specialistov. Tako iz vidika identificiranja bolnikov, ki testiranje potrebujejo, kot iz vidika interpretacije rezultatov. Izzivi za posameznike, ki želijo teste opraviti samoplačniško, so podobni. Rezultati so namreč težko uporabni brez podpore ekspertne zdravniške skupine.