Možganski tumorji so raznolika skupina bolezni, ki lahko prizadane ljudi vseh starosti. Pojavijo se pri približno šestih bolnikih na 100.000 prebivalcev letno. Obstaja okoli 130 različnih vrst primarnih (pomeni, da so se najprej razvili v možganih) možganskih tumorjev, ki lahko nastanejo v kateremkoli delu možganov, vključno z možganskimi ovojnicami, živci, žilami, možganskim deblom in hrbtenjačo.
Primarni možganski tumorji so lahko tudi nemaligni oziroma benigni. Običajno rastejo počasneje, še vedno pa lahko predstavljajo resno zdravstveno stanje z izrazitimi simptomi, ki potrebuje operativno zdravljenje. Malignih je približno tretjina vseh primarnih možganskih tumorjev. Rastejo hitro in se lahko ponavljajo, zelo redko pa se širijo v druge dele telesa. Raki iz drugih delov telesa lahko na drugi strani metastazirajo v sekundarne možganske tumorje.
Simptomi možganskih tumorjev so zelo raznoliki
Dokler je tumor še zelo majhen, so simptomi blagi in velikokrat neopazni. Z rastjo tumorja se potem razlikujejo glede na njegovo lokacijo, velikost in hitrost rasti. Možgani nadzorujejo različne funkcije, zato lahko tumor v malih možganih na primer povzroči težave s hojo in koordinacijo. Ali pa na primer težave z vidom, če prizadane zatilni reženj.
Simptomi lahko sicer vključujejo glavobole, epileptične napade, težave z govorom in osredotočenostjo, osebnostne in vedenjske spremembe, oslabelost in oteženo gibanje na eni strani telesa, težave z ravnotežjem ali vrtoglavice, težave s sluhom, vidom ali izgubo vonja, izgubo spomina, zmedenost pri vsakdanjih opravilih, nepojasnjeno vrtoglavico ali bruhanje, splošno utrujenost in šibkost.
Če ste opazili nove simptome, ki ne pojenjajo ali vas zaradi kakršnegakoli razloga skrbijo – ne odlašajte s pogovorom pri zdravniku. Predvsem pri starejših osebah se lahko simptomi nevroloških težav prehitro pripišejo starostni obrabi okončin denimo. Diagnostiko se opravi z računalniško tomografijo (CT) in magnetno resonanco (MR).
Izkušnja z zdravljenjem akustičnega nevroma v Münchnu
Z benignim možganskim tumorjem se je pred šestimi leti moral spoprijeti tudi Čedomir Bojanić. Po poslabšanju sluha in ravnotežja je prejel diagnozo švanoma vestibularnega živca. Ker so se slovenski zdravniki odzvali zaskrbljeno, se je odločil za zdravljenje na Univerzitetnem kliničnem centru v Münchnu, kjer je prestal zahtevno operacijo. Gospod Bojanić se danes počuti odlično, simptomi pa so povsem izzveneli.