Med poletjem je pomembno misliti na zaščito kože. S pogostimi sončnimi opeklinami si namreč povečamo možnosti pojava malignega melanoma.
Po podatkih Onkološkega inštituta za kožnim melanomom v Sloveniji letno zboli približno 600 ljudi. Predstavlja približno 15 odstotkov vseh kožnih rakov, a je odgovoren za več kot 90 odstotkov vseh smrti zaradi kožnega raka. Čeprav ne spada med najpogostejše vrste raka, se njegova incidenca viša najhitreje med vsemi raki. V Sloveniji je bilo leta 2020 še 3010 primerov nemelanomskega raka.
Ob družinski anamnezi in večjemu številu pigmentnih znamenj je pomemben dejavnik za nastanek melanoma tudi izpostavljenost UV žarkom. Nevarna je predvsem občasna intenzivna izpostavljenost soncu in posledične opekline, kar se v času poletnega dopusta, sprehodov ali dela na soncu hitro zgodi. Melanom se sicer pogosteje pojavlja pri moških.
Pomembno se je torej opazivati za morebitne in kakšrnekoli spremembe na koži. Če imate večje število pigmentnih znamenj, še posebej netipičnih oziroma nepravilnih, so priporočljivi redni pregledi pri dermatologu. Če ga odkrijemo hitro, dokler je rak še lokaliziran, so možnosti preživetja v petih letih 99-odstotne.
In seveda – ne pretiravajte s sončenjem in ne pozabite na zaščitno kremo za sončenje s primernim faktorjem.